Metody pracy i zasady współpracy.


 

Tematy prac.

Każdy produkt wykonuję z przeznaczeniem dla konkretnego klienta, a przeznaczone dla potrzeb tego klienta i aranżacji architektonicznej. W większości moich projektów pracowałem bezpośrednio z właścicielami domów i firm, ale również mile widziana jest współpraca z architektami, projektantami wnętrz i producentami zainteresowanymi włączeniem moich wyrobów do swoich projektów. W szczególnych przypadkach współpracuję z grafikami oraz plastykami (w szczególności jeśli chodzi o przenoszenie na szkło ich praw autorskich).


 

Proces współpracy.

Ustalanie potrzeb klienta.

Proces rozpoczyna się rozpoznania potrzeb klienta w rozmowie. Chciałbym spotkać się w domu klienta lub w biurze, jeśli jest to możliwe. Ważnymi poruszanymi kwestiami są styl, kolorystyka, technika wykonania pracy, tematyka pracy, jej przeznaczenie (użytkowe czy dekoracyjne). Zawsze w rozmowie z klientem staram się jego wizje przekuć na materiał i technologię – tak w zakresie pracy ze szkłem witrażowym jak i szkłem obrabianym w wysokich temperaturach. Jest to szansa, aby omówić wszelkie pomysły i potrzeby klienta dotyczące zakresu i przedmiotu projektu. Na tym etapie pracownia finalizuje również prawne aspekty współpracy – zazwyczaj jest to umowa o dzieło.

Faza projektowania

Jeśli klient chce, aby przejść do fazy projektowania, proces ten ​​wymaga wpłacenia bezzwrotnej kaucji ustalanej indywidualnie w zależności od konkretnej pracy. Podczas projektowania biorę pod uwagę wszelkie sugestie, które klient dokonał w zakresie treści i ogólnej wizji pracy. W pracy witrażowej oraz topienia i gięcia szkła wykorzystywanego w architekturze, a w szczególności w szkleniu okien biorę pod uwagę takie aspekty jak: oświetlenie, co może być widoczne za oknem, czy klient chciałby, aby widok za oknem pozostał widoczny, czy nie. Z drugiej strony, staram się pomijać na tym etapie zwykłe ograniczenia medium (istnienie linii ołowiu lub cyny, linie cięcia, krzywizny wynikające z formatu dwuwymiarowego, itp) i szkicuję obraz tego, co mam na myśli, decydując o formie, kolorze, przy uwzględnieniu bilansu całości.

Wtedy omawiamy proponowany projekt. Na tym etapie jestem gotowy również do dokonywania wielu zmian. Przy dużych pracach, jeśli wcześniej ustalamy budżet przeznaczony na dany projekt, jest to brane jest to pod uwagę w trakcie projektowania.

Produkcja

Po zakończeniu procesu projektowania oraz po zatwierdzeniu przez inwestora ceny końcowej wynikającej z kosztorysu (ilości materiałów, surowców, narzędzi, energii oraz czasu potrzebnego na wykonanie dzieła rozpoczynam etap produkcji. W tym momencie zazwyczaj pobierana jest zaliczka w wys. min. 40% ceny końcowej, podpisywana jest również umowa o dzieło. Czas potrzebny do wykonania pracy zależny jest od wielu czynników – stopnia skomplikowania projektu, ilości potrzebnych do przygotowania elementów szklanych, dostępności półfabrykatów (np. dla lamp – podstaw), wykonania lub zamówienia odpowiednich form. W dużych pracach bywa tak, że czas potrzebny na wykonania witrażu wielkości może sięgnąć do kilkuset godzin (!), w pracach dotyczących gięcia i stapiania szkła dla dużych prac potrzebny jest czas na odprężenie szkła, który potrafi trwać przy dużych pracach. Dla przykładu blok szklany o wielkości wys. 160cm x dł. 100cm x gr. 11cm musi się odprężać w piecu szklarskim, zgodnie z zaleceniami producentów szkła około tygodnia (sic!).

W pracowni zazwyczaj pracuję sam, czasem biorę do współpracy uzdolnionych asystentów/współpracowników. Będzie mi również bardzo miło, jeśli inwestor przebywając w okolicy, odwiedzi mnie w pracowni i sprawdzi przebieg prac. Zawsze cieszę się na każde odwiedziny.

Cena

Cena pracy zależy, tak jak to wspomniałem wcześniej, od szacowanego czasu wykonania pracy i kosztu materiałów. Czas jest tu głównym składnikiem. Jest ona określana przez projekt i wielkości pracy. Dodatkowe koszty obejmują wysyłkę (ubezpieczenia), instalację i obowiązujące podatki. W trakcie wcześniejszych rozmów wybieramy rodzaj szkła używanego do wykonania pracy. Rozpiętość cen szkieł, w szczególności szkieł witrażowych za metr kwadratowy może wahać się od 100 do ponad 800 zł za metr kwadratowy (stan na sierpień 2014). Wpływ na to mają: polityka cenowa producentów, ale również kursy walut.

Współpraca z firmami.

Pracownia Szkła Artystycznego Lux et Vitrum chętnie prowadzi współpracę z pracowniami architektonicznymi, projektantami wnętrz, plastykami, firmami produkującymi oszklenie do drzwi, okien oraz mebli, konserwatorami zabytków oraz firmami konserwatorskimi w zakresie produkcji elementów szklanych małej architektury. Współpraca taka również może obejmować hurtownie i sklepy budowlane w zakresie produkcji mozaiki szklanej, elementów i płytek ściennych, wszelkiego rodzaju galanterii szklanej.  Również pracownia wykonuje usługowe prace cięcia szkła i każdego rodzaju kamienia (do grubości 1,8cm) w zakresie wycinania wszelkich kształtów, elementów ozdobnych itp. Po cennik proszę kontakt mailowy – w dziale kontakt.